Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego
nagłówek #zostanwdomu

Najbliższe wydarzenie

1 sierpnia 2020 11:00
Wczasy 
w Jarosławcu

Kalendarium

Projekt „Wenecja Marek” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Niepodległa

Śledztwo Marka Mareckiego
GRA DLA MARKOWIAN 50+

CZĘŚĆ I
PORTRET PAMIĘCIOWY

Marki, miasto które skrywa wiele tajemnic i niewyjaśnionych historii. Marek Marecki, jest na tropie wielu z nich. Kim jest Marek Marecki? Prawdopodobnie to Markowianin, nawet może to Twój sąsiad albo osoba, którą dobrze znasz. Marek jest urodzonym detektywem. Działa incognito, ale jego obecność jest bardzo charakterystyczna. Spróbuj poznać tajemniczą postać grając w naszą grę. Będziemy publikować zadania, dzięki którym, drogą dedukcji stworzysz jego portret pamięciowy!

W każdy poniedziałek zajrzyj na naszą stronę internetową i rozwiąż zagadkę. Wystarczy, że odczytasz polecenie i wykonasz tajne instrukcje. Resztą zajmie się Marek Marecki, który także jest zaangażowany w ten konkurs.

 

ZADANIE nr 5: ciąg dalszy

Poniżej znajdziesz historię, która poprzednio w naszym zadaniu zdobyła najwięcej punktów. Napisz dalszy ciąg tej historii.

 

NA TROPIE ZŁOTEJ BRANSOLETKI
Odkąd tylko Marek pamięta, portret prababci Genowefy wisiał w centralnej części domu, nad stołem w jadalni; dostojna, młoda szwaczka, elegancka mimo przydziałowej zgrzebnej odzieży roboczej, towarzyszyła całej rodzinie w każdym posiłku, spoglądając z góry na codzienne problemy rodziny Mareckich.
Ile by Marek dał za to, żeby choć na chwilę móc z nią porozmawiać...tyle pytań pozostawało bez odpowiedzi... kim był jego pradziadek? Dlaczego Genowefa nigdy nie zdradziła jego imienia? I skąd, u zwykłej szwaczki, zatrudnionej jak tyle innych prostych kobiet w fabryce Briggsów, gruba, połyskująca,złota bransoletka, ze starannie wyrytymi inicjałami A.B ?
Marek był bardziej niż pewien, że jego pradziadkiem był, nie kto inny, a sam Alfred Briggs- uroda Genowefy była legendarna, podobno nikt nie mógł się oprzeć jej urokowi; Marek nigdy by się oczywiście do tego nie przyznał, nawet przed własną rodziną, ale żył przekonany, że w jego żyłach płynie po części angielska krew.
Choć Marek wiódł życie na pozór nudne i poukładane: dom, praca urzędnika, dzieci, jego czas wolny wypełniała tylko jedna pasja, która wkrótce przerodziła się w prawdziwą obsesję: odnaleźć zagubioną bransoletkę prababci.
Każdą wolną chwilę spędzał więc w mareckim parku, przyglądając się wnikliwie każdemu wgłębieniu, każdej rysie na ceglanej ścianie mareckiej fabryki Briggsów; był przekonany, ba, czuł całym sobą, że w którymś załomie, pod którąś z tych cegieł, prababcia ukryła cenną bransoletkę, symbol jej sekretnej miłości.
„Mój skarb został w fabryce. Tam całe moje życie”- podobno te słowa Genowefa wyszeptała tuż przed śmiercią.
Aby nie wzbudzić podejrzeń sąsiadów, którzy z niedzielnych mszy w Kościele Świętego Izydora najbardziej lubili ploteczki w pobliskim parku, Marek regularnie biegał- dzięki temu mógł wielokrotnie zataczać pętle wokół fabryki, i bacznie przyglądać się jej nadgryzionej zębem czasu fasadzie.
Choć zawierucha I wojny światowej nie ominęła też fabryki, a Rosjanie zdemontowali cenne maszyny i wywieźli je gdzieś w głąb sowieckiego kraju, Marek po prostu czuł, że rodzinna bransoletka nadal czeka na niego, dobrze ukryta w jednej ze ścian.
To był wieczór jak każdy inny: punkt 21.00 Marek założył adidasy, dał całusa żonie i śpiącym bliźniakom, i pobiegł do mareckiego parku; jak zwykle działał według planu- czuł się niemal jak detektyw- najpierw zrobił dwie pętle wokół parku, upewniając się, że nikogo o tej porze nie ma, a potem zakradał się przez odgiętą blachę bramy do środka budynku. Z aptekarską dokładnością sprawdzał od miesięcy cegła po cegle, czy gdzieś nie kryje się tajna skrytka prababci.
Jego „śledztwo” przerwał nagle głuchy hałas dochodzący wyraźnie z parku- Marek szybko wyłączył latarkę i przykucnął przy rozbitym oknie, wypatrując z ukrycia źródła miarowego łomotu. Gdy jego wzrok przyzwyczaił się już do ciemności, dostrzegł z trudem zarys pochylonej sylwetki, miarowo wykopującej dół obok dębu, gdzie zwykle uczniowie pobliskiego gimnazjum zbierali się, po kryjomu,w przerwie na papierosa.
Mężczyzna, jak wywnioskował „detektyw” Marek, bo raczej nie posądzał żadnej kobiety o taką krzepę, szybko wyrzucił coś do dołu i zaczął nerwowo zasypywać wykopane zagłębienie. Gdy skończył, rozejrzał się bacznie wokół (Marek mógł niemal przysiąc, że nieznajomy dłużej patrzył w stronę fabryki), i oddalił się szybkim krokiem.
Choć Marek wiedział, że to nierozsądne, ciekawość okazała się silniejsza od niego; odczekał kilka minut, upewnił się, że jest sam, i szybko podbiegł do dębu. Odłamaną gałęzią zaczął grzebać mozolnie w świeżo usypanej ziemi, coraz szybciej, coraz bardziej nerwowo, myśląc to o naszyjniku, to o żonie czekającej na niego w domu, to o tajemniczym mężczyźnie, którego dopiero co obserwował. Kiedy gałąź natrafiła na coś twardego, Marek ukląkł, i pospiesznie zaczął odgarniał ziemię rękoma, aż do chwili, gdy wyraźnie wyczuł okrągły kształt.
Kiedy dotarło do niego, co trzyma w dłoni, zamarł- to była czaszka! Nie miał jednak czasu przyjrzeć się, czy była to czaszka ludzka, czy zwierzęca- za swoimi plecami usłyszał bowiem głośny, tubalny głos, na którego dźwięk cały się spiął – „I czego tu frajerze szukasz?!!!!!”..............................................................................................

 


 


 

ŚLEDZTWO MARKA MARECKIEGO


Ślad str 1 Ślad str 2

REGULAMIN KONKURSU ŚLEDZTWO MARKA MARECKIEGO


§ 1. Postanowienia ogólne


1. Regulamin określa cele, warunki, zasady oraz czas trwania konkursu  ŚLEDZTWO MARKA MARECKIEGO

2. Organizatorem konkursu jest Marecki Ośrodek Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego.

4.Cel konkursu:
-inspirowanie ciekawości poznawczej,
-rozwijanie procesów pamięciowych i myślowych,
-kształtowanie kultury czasu wolnego,
-integracja mareckich seniorów.

5. Konkurs odbędzie się w dniach od 27 kwietnia 2020 roku do 15 czerwca 2020 roku na stronie http://www.mokmarki.pl/wirtualny-mok.

6. Uczestnikiem konkursu, może być każda osoba pełnoletnia. Mile widziani są uczestnicy, którzy ukończyli 50 r.ż.

7. Uczestnictwo w konkursie jest dobrowolne i nieodpłatne.

8. Przed dokonaniem zgłoszenia Uczestnik powinien zapoznać się z treścią regulaminu zamieszczonym pod adresem http://www.mokmarki.pl/wirtualny-mok

9. Dokonanie zgłoszenia oznacza chęć wzięcia udziału w konkursie na zasadach określonych w Regulaminie.

10. Organizator opublikuje listy zwycięzców na stronach: http://www.mokmarki.pl/wirtualny-mok i www.mokmarki.pl.

11. Organizator ma prawo wykluczyć z udziału w konkursie osobę, której zgłoszenie, nie spełnia wymogów określonych niniejszym Regulaminem.


§ 2. Zwycięzcy i nagrody


1. W konkursie są przewidziane są nagrody / niespodzianki;

2. Każdy uczestnik za poprawnie wykonane zadanie otrzyma 1 „wirtualny rewolwer”. Zdobywca największej liczby rewolwerów zostanie zwycięzcą konkursu.

3. Uczestnictwa w konkursie, jak i praw i obowiązków z nim związanych, w tym prawa do żądania nagrody, nie można przenosić na inne osoby.


§ 3. Dane Osobowe


1. Administratorem danych osobowych Uczestników jest Organizator. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest złożenie oświadczenia, w którym uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie przez Organizatora danych osobowych oraz opublikowanie wizerunku osoby niepełnoletniej na stronie Organizatora zgodnie z Art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016r. (Dz. Urz. UE z 4.05.2016) Administratorem Pani / Pana danych osobowych jest Dyrektor Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego, ul. Fabryczna 2, 05-270 Marki, zwanego dalej MOK. Szczegółowe informacje na temat ochrony przetwarza Pani/Pana danych można uzyskać w siedzibie Administratora, tel. 22 781 14 06, email:mokmarki@mokmarki.pl oraz w klauzuli informacyjnej na stronie www.mokmarki.pl

2. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres przeprowadzenia konkursu, jego rozstrzygnięcia i wręczenia nagrody.


§ 4. Postanowienia końcowe


1. Regulamin dostępny jest pod adresem www.mokmarki.pl

2. Wszelkie informacje o konkursie zawarte w jakichkolwiek materiałach promocyjnych i reklamowych mają jedynie charakter pomocniczy, natomiast zakres uprawnień Uczestników i Organizatora regulowany i oceniany jest na podstawie zapisów niniejszego Regulaminu.

3. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany przedmiotowego Regulaminu. Wszelkie zmiany oraz informacje dot. Konkursu publikowane będą na stronie internetowej Organizatora, tj. www.mokmarki.pl oraz http://www.mokmarki.pl/wirtualny-mok

4. Kwestie sporne, nieobjęte regulaminem lub wymagające dodatkowych interpretacji rozstrzyga Organizator.

Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych

 

Ten serwis używa plików cookies do potrzeb zbierania danych statystycznych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem