Marki, ul. Fabryczna 2, tel. (22) 781 14 06

VIII Prezentacje Plastyki Mareckej 2007

W niedzielę, 22 kwietnia, na wernisaż przybyło wielu artystów biorących udział w wystawie i ich goście (ponad 200 osób). Gospodarz uroczystości: Krystyna Klimecka - Dyrektor Mareckiego Ośrodka Kultury Goście honorowi: Maciej Urmanowski - Starosta Powiatu Wołomińskiego Maciej Urbanowicz, Krzysztof Wnuk - V-ce Burmistrz Miasta Marki, Maria Przybysz-Piwko - Przewodnicząca Rady Miasta Marki, Marek Kroczek - Przewodniczący Komisji Kultury, Oświaty i Sportu Rady Miasta Marki. Uroczystość uświetniły dedykacje muzyczne, w wykonaniu Alberta Guta - klarnet. Oprawę kulinarną tzw. "szwedzki stół" przygotowali Zarząd i Członkowie Klubu Seniora Mareckiego Ośrodka Kultury pod kierunkiem swojego prezesa, Wiesławy Gardener. We wtorek, 22 maja odbyło się spotkanie autorskie uczestników wystawy. Gościem honorowym spotkania była Maria Teresa Krawczyk, wybitny krytyk sztuki z Warszawy, która bardzo pięknie przedstawiła zebranym styl pracy twórczej wszystkich artystów biorących udział w wystawie. Artyści mówili o swojej drodze twórczej i planach. Był też czas na indywidualne rozmowy z krytykiem, a także towarzyskie, głównie o sztuce. Tego dnia obchodził swoje urodziny Michał Abramowicz i z tej miłej okazji goście zostali poczęstowani tortem, takim samym jaki został przez jubilata namalowany na obrazie upamiętniającym 40-lecie nadania Markom praw miejskich. Spotkanie prowadziła Hanna Klimecka.

Autorzy prac

Autorzy prac: plastycy profesjonalni i amatorzy oraz studenci szkół plastycznych
związani z Markami jako miejscem zamieszkania, urodzenia lub pracy

MICHAŁ ABRAMOWICZ, BOŻENA BARTMAN, LEOKADIA BORKOWSKA, ZOFIA CHOJNOWSKA, LENA DEMIDENKO, ANNA DOMOLEWSKA, ZDZISŁAW DOMOLEWSKI, MICHAŁ GĄTI GĄTARZEWSKI, JADWIGA HOFFMANN, EWA KANN, PIOTR KANN, KATARZYNA KAROLAK, HANNA KLIMECKA, ANNA KRÓL, ELŻBIETA KSIĘŻYK, HALINA KUNCOWA, EWA KUNCA, KATARZYNA LISTWON, KRZYSZTOF LUBOWIECKI, TADEUSZ LUŻYŃSKI, GRZEGORZ MALINOWSKI, ANNA KWIATKOWSKA-MISIURSKA, MIECZYSŁAW MISIURSKI, TERESA MUSZAKOWSKA, TERESA NOWAK, RAFAŁ ORZEŁ, KRYSTYNA RESZEĆ, DANUTA STRZAŁKOWSKA, JANUSZ STRZAŁKOWSKI, MARCIN SKOTNICKI, BEATA SOBCZAK, AGNIESZKA TORSZ, TERESA WOJTYŃSKA, TADEUSZ WOLSKI, GRAŻYNA MARIA ZAMORSKA, IRENA ZAWAŁO, JANINA ZAJĄCZKOWSKA

Komisarz wystawy: Hanna Klimecka
Aranżacja wystawy i konsultacje plastyczne: Tadeusz Lużyński, współpraca: Hanna Klimecka

Michał Abramowicz
Grawer i złotnik, malarz i rysownik. Ukończył Szkołę Rzemiosł Artystycznych, w kierunkach grawer, jubiler. Ulubione techniki: olej, pastel, collage, rysunek piórkiem, kredką. Miał kilka wystaw zbiorowych i indywidualnych. Był statystą i zajmował się scenografią przy kilku filmach. Prezentuje obrazy olejne, collage, rysunki.

Bożena Bartman
Absolwentka Oddziału Architektury Krajobrazu Wydziału Ogrodniczego SGGW w Warszawie. Uczestniczyła w warsztatach tkactwa, malarstwa i rysunku oraz batiku w Mareckim Ośrodku Kultury. Tematami jej prac są kwiaty, pejzaże, martwa natura malowane suchymi pastelami lub wykonane w technice batiku. Batiki wykonane we własnej pracowni możemy oglądać na obecnej wystawie. Brała udział w wystawie zbiorowej Prezentacje Plastyki Mareckiej w 2003 i 2006 roku.

Leokadia Borkowska
Przez wiele lat zajmowała się układaniem kompozycji kwiatowych i uprawą pięknego ogrodu przy swoim domu. Piękno wokół niej i syn artysta plastyk zachęcili ją do zajęcia się malarstwem (olej na płótnie) i grafiką (technika mieszana - akwatinta i akwarela), a z początkującej amatorki już w latach 90-tych ub. stulecia narodziła się plastyczka profesjonalna. Jej prace można od lat oglądać w warszawskich galeriach. Przedstawia portret, widoki starej Warszawy, martwe natury wykonane w technice olejnej.

Zofia Chojnowska
Absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Antoniego Fałata w Warszawie. Zanim podjęła studia uczestniczyła w warsztatach plastycznych m. in. prowadzonych w naszym ośrodku. Wystawia indywidualnie i uczestniczy w wystawach zbiorowych, także w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury. Na wystawie prezentuje obrazy wykonane technice suchej pasteli.

Lena Demidenko
Urodziła się w 1980 roku w Moskwie. Do Polski przeprowadziła się z rodziną w 1991 roku i mieszka w Markach. Absolwentka wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dorobek artystyczny: liczne wystawy grafik i fotografii. Prezentuje grafiki wykonane techniką własną.
obrazek Anna Domolewska
Studentka trzeciego roku Wydziału Sztuk Pięknych w Cieszynie. Przedstawia grafiki wykonane w technice linorytu oraz obrazy olejne.

Zdzisław Domolewski
Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalność - malarstwo. Wielokrotnie nagradzany autor książek, opowiadań i nowel. Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wielokrotnie prezentował swoje prace w galerii mareckiej. Przedstawia obrazy olejne.

Michał GĄTI Gątarzewski
Student trzeciego roku Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie (specjalność Edukacja Medialna). Maluje obiektywem. Miłość do fotografii zaszczepił w nim ojciec. Prezentował swoje zdjęcia na wystawach indywidualnych - w naszej galerii i uczelnianej.

Jadwiga Hoffmann
Uczestniczka warsztatów batiku w naszym ośrodku prowadzonych pod kierunkiem art. plastyka Ireny Zawało. Swoje prace prezentowała kilkakrotnie na wystawach zbiorowych w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury.

Ewa Kann (1923 - 2006)
Ewa Janina Kann ur. 1923 roku w Warszawie. Studiowała malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1946-50), dyplom uzyskała w 1955 r. Od lat pięćdziesiątych tworzyła nieprzerwanie aż do końca życia. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jej obrazy znajdują się w licznych zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Prócz malarstwa sztalugowego, które było jej zasadniczym środkiem wyrazu, tworzyła również malarstwo ścienne, mozaiki, malowała na ceramice, rzeźbiła. Prezentujemy obrazy olejne.

Piotr Kann
Ur. 1964 w Warszawie. Ukończył wydział Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP (1991). Zajmuje się projektowaniem wzorniczym i grafiką użytkową, a także ilustracją i metaloplastyką. W dorobku - prócz projektów wzorniczych i obiektów artystycznych - wiele okładek książkowych, opakowań, ilustracji, reklam. W Markach od 2005 roku.

Katarzyna Karolak
Ur. 1983 r. w Warszawie, od wczesnego dzieciństwa mieszkanka Marek. Studentka V roku Edukacji Artystycznej (specjalność: Media rysunkowe) na WSP Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zajmuje się głównie rysunkiem realistycznym. Prace wykonuje ołówkiem, białą kredką, lub w technice suchej pasteli. Brała udział w wystawach zbiorowych w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury.
Prezentuje portrety.

Hanna Klimecka
Ur. 1943 w Warszawie, od wczesnego dzieciństwa mieszkanka Marek. Komisarz niemal wszystkich wystaw zorganizowanych w ciągu 16 lat istnienia galerii mareckiej, instruktor plastyki, grafik komputerowy, redaktor strony internetowej Mareckiego Ośrodka Kultury. W naszej galerii mogliśmy oglądać jej obrazy olejne i rysunki. Na tej wystawie pokazuje rysunki z cyklu "Natura", wykonane odręcznie.

Anna Król
Ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej w 1992 roku, a wcześniej Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych na ul. Smoczej w Warszawie. Ulubione techniki: akwarela i rysunek kredkami. Matka trójki wspaniałych dzieci. Razem z mężem prowadzą firmę "Król" Projektowanie Architektoniczne przy ul. Jana Pawła II w Markach. Zajmują się projektowaniem użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych. Mieszkają w Markach od 2000 roku.

Elżbieta Księżyk
Ukończyła pomaturalną Państwową Szkołę Techniczną o kierunku elektronicznym i specjalności mikrofale. Pracowała w laboratorium uwierzytelniającym elektroniczną aparaturę pomiarową dla potrzeb wojska. Interesuje się literaturą, biografiami sławnych ludzi, urokami przyrody i turystyką. Od dziecka fascynowało ją malarstwo. Obecnie na emeryturze. Uczestniczka warsztatów malarstwa i rysunku prowadzonych przez art. plastyka Irenę Zawało w Mareckim Ośrodku Kultury. Ulubione techniki: olej, pastel, batik. Na obecnej wystawie prezentuje batiki na bawełnie.

Ewa Kunca
Plastyk amator. Pielęgniarka. Największa pasja artystki to witraże i lampy, które projektuje i wykonuje wyłącznie na własny użytek a także dbanie o piękny ogród i wystrój domu, podróże w dalekie kraje - a z nich kolekcja pamiątek. Zajmuje się także haftem krzyżykowym. Na obecna wystawę wypożyczyła dwa obrazy Janiny Zajączkowskiej, nieżyjącej już mareckiej malarki. Prezentuje m.in. haftowane ogrody.

Halina Kuncowa
Plastyk amator, poetka, emerytowany pedagog. Namalowała wiele obrazów olejnych - pejzaże, martwe natury. Bliska znajoma Janiny Zajączkowskiej, nieżyjącej już mareckiej malarki. Brała udział w kilku wystawach zbiorowych w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury.

Katarzyna Listwon
Absolwentka Liceum Plastycznego i Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się malarstwem (tempera na desce, kartonie i pod szkłem oraz pastele) oraz ilustracją. Jest nauczycielką sztuki w Gimnazjum i Liceum Zespołu Szkół NR 1 w Markach. Prowadziła warsztaty plastyczne malarstwa i rysunku w MOK-u. Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Na tej wystawie możemy oglądać jej ilustracje do książek wydawnictwa TELBIT.

Krzysztof Lubowiecki
Dzieciństwo i młodość upłynęły mu w Markach-Strudze. Od ponad trzydziestu lat mieszka w Danii. Ukończył Akademię Sztuki w Kopenhadze na Wydziale Architektury. Bierze udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Na wystawie prezentuje prace wykonane akrylami na kartonie.

Tadeusz Lużyński
Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uprawia malarstwo sztalugowe (olej, akryl, tempera, pastel, akwarela - pejzaż; martwa natura; portrety) i ścienne (polichromia, mozaika, fresk, sgraffito) oraz wystawiennictwo. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. z grupą "Rosomak", do której należy. W Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury wielokrotnie prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Prowadził m.in. zajęcia i warsztaty plastyczne w Mareckim Ośrodku Kultury.

Grzegorz Malinowski
Technik mechanik. Fotografią z wielkim zamiłowaniem zajmuje się amatorsko od kilku lat. Jego prace można było oglądać w na indywidualnych wystawach w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury i Centrum Kredytowa 6 oraz na wystawach zbiorowych w naszej galerii.

Anna Kwiatkowska - Misiurska
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym (olej, pastele, gwasz), tkaniną - (gobelin, tkanina aplikacyjna), ilustracją książki autorskiej, projektowaniem zabawek. Wystawy indywidualne w kraju. Udział w wielu wystawach zbiorowych za granicą. Prace w muzeach w Belgii, Rosji, Polsce. Na tej wystawie prezentuje "Tajemnice światła", kolarze z tkanin wykonane z młodzieżą ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Markach - na prośbę siostry Ludmiły Hanusiak ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebniczek Maryi.

Mieczysław Misiurski
Absolwent Liceum Plastycznego w Nałęczowie i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się grafiką, malarstwem, rzeźbą. Wystawia indywidualnie i uczestniczy w wystawach zbiorowych, plenerach międzynarodowych. Laureat 36 nagród w konkursach na plakat. Markowianie mogli wielokrotnie oglądać prace Mieczysława Misiurskiego na wystawach indywidualnych i zbiorowych naszej galerii.

Teresa Muszakowska
Tworzy w technikach: olej, akryl, tempera, pastel suchy, głównie dzieła o charakterze mistycznym i symbolicznym oraz portrety. Uczęszczała na lekcje rysunku i malarstwa u Tadeusza Lużyńskiego w pracowni Mareckiego Ośrodka Kultury. Wystawia indywidualnie i uczestniczy w wystawach zbiorowych także w galerii mareckiej. Otrzymała nagrody i wyróżnienia na kilku wystawach w Biennale Plastyki Nieprofesjonalnej w Warszawie.

Teresa Nowak
Rodowita markowianka. Ukończyła Wydz. Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w roku 1997. Pracowała w Mareckim Ośrodku Kultury jako instruktor plastyki, Szkole Podstawowej Nr 4 w Markach, w Szkole Aktywności Twórczej w Zielonce, a obecnie w Szkole Podstawowej Nr 1 w Markach. Ulubione techniki malarskie: olej, akwarela, collage. Brała udział w wystawach zbiorowych Absolwentów WSP Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz w Mareckim Ośrodku Kultury.

Rafał Orzeł
Absolwent Policealnego Studium Plastycznego "COLLAGE" w Warszawie. Zajmuje się malarstwem oraz rysunkiem i grafiką komputerową. Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wielokrotnie wystawiał swoje prace w naszej galerii na wystawach zbiorowych. Na dzisiejszej wystawie prezentuje prace wykonane w technice komputerowej.

Krystyna Reszeć
Absolwentka Akademii Rolniczej w Lublinie (Wydział Zootechniki). Uczestniczyła w zajęciach malarstwa, tkactwa i batiku w Mareckim Ośrodku Kultury Na wystawach zbiorowych w mareckiej galerii prezentowała swoje prace wielokrotnie.

Marcin Skotnicki
Student wydziału Mechatroniki na Politechnice Warszawskiej. Webmaster strony Mareckiego Ośrodka Kultury. Projektuje strony www, grafiką komputerową zajmuje się od 1999 roku.

Beata Sobczak
Uczęszczała do Liceum Plastycznego w Warszawie. Uczestniczyła w wielu zajęciach warsztatowych m.in. w naszej pracowni plastycznej. Maluje pastelami suchymi i olejnymi oraz rysuje ołówkiem, kredką i węglem. Interesuje się także tkactwem artystycznym. Swoje prace prezentowała m.in. na wystawie indywidualnej i wielu zbiorowych w naszej galerii. Najchętniej wykonuje martwe natury, pejzaże, portrety, projekty tkanin. Pisze wiersze i opowiadania.

Danuta Izabella Strzałkowska (Strzalkowski), (pseud. Danuta, Danuta Pol-Stralkowski);
Artysta plastyk; ur. 1953, Warszawa. Od 1981 w Austrii. Wykształcenie: Wydział Ekonomiki Produkcji Szkoły Głównej Planowania i Statystyki, mgr 1978. Prowadzi wraz z mężem galerie w Austrii (Atelier Galerie w Langenlois i Art Galerie w Diirnste-in) i w Polsce (Contact Gallery w Warszawie).Medal (za szczególne zasługi dla kultury i sztuki polskiej) 1991. Twórczość: malarstwo impresjonistyczne, zwłaszcza portrety; akwarela, olej, akryl, pastel, ołówek; wystawy w Polsce i Austrii,

Janusz Strzałkowski (JANUS)
Urodził się w Warszawie. Studiował w latach 1974 - 1979 w warszawskiej Akademi Sztuk Pięknych. W 1981 roku wyemigrował do Austri. Obecnie dzieli swoje miejsce zamieszkania między Langenlois (Austria) a Markami (Polska) Od 1983 jest członkiem Związku Austriackich Artystów Plastyków. W 1986 otrzymał austriackie obywatelstwo. W 1991 został odznaczony Orderem za szczególne zasługi dla Kultury i Sztuki Polskiej. Brał udział w wielu prestiżowych wystawach oraz Targach Sztuki. Od 1984 roku prowadzi autorską galerię w malowniczym naddunajskim miasteczku - Dürnstein.

Agnieszka Torsz
Rodowita Markowianka. Urodzona w 1978 roku. Studentka Wydziału Architektury i Krajobrazu Wyższej Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie, pracownik Urzędu Miasta Marki. Malarstwem (pastel, akryl) i rysunkiem (piórko, tusz) zajmuje się od najmłodszych lat. Łączy różne techniki wykonując wiele ozdób świątecznych inspirowanych sztuką ludową (między innymi bibułkarstwo w palmach wielkanocnych, farby akrylowe w zdobieniu pisanek). Zajmuje się także aranżacją wnętrz i zieleni ogrodowej.

Magdalena Wiśniewska
Uczestniczka zajęć w pracowni batiku Mareckkiego Ośrodka Kultury, prowadzonych przez art. plastyka Irenę Zawało. Brała udział w wystawach zbiorowych w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury. Ulubionym tematem jej prac są kwiaty

Teresa Wojtyńska
Studia na Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Grafiki Warsztatowej w 2003 roku. Jest laureatką I nagrody w konkursie "OBRAZ ROKU" 2003 organizowanym przez Miesięcznik "Art & Business". Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych, na tej można obejrzeć grafiki z cyklu inspirowanego powieścią Michała Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata" wykonane w technice akwaforta i akwatinta.

Tadeusz Wolski
Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Uprawia malarstwo sztalugowe - olej, akryl. Maluje portrety, martwe natury, pejzaże. Mieszka w Markach-Strudze. Lekarz- internista. Uczestniczy w plenerach malarskich organizowanych przez Izbę Lekarską. Wielokrotnie prezentował swoje prace naszej galerii na wystawach zbiorowych. Obecnie przedstawia prace olejne wykonane na desce lub płótnie - portrety, pejzaż i martwą naturę.

Janina Zajączkowska (1905 - 1993)
Mieszkała w Markach nad apteką przy Piłsudskiego 92. Magister farmacji. Przez wiele lat była kierownikiem apteki w Markach. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Prace na wystawę udostępniła ich właścicielka, Ewa Kunca.

Grażyna Maria Zamorska
Urodziła się w Mławie w 1937 roku w rodzinie nauczycielskiej. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie i Akademię Medyczną w Warszawie /jest już lekarzem- emerytem/. Ulubione techniki malarskie: olej, akwarela, pastel sucha, rysunek węglem, ołówkiem, drutem srebrnym i ołowianym, piórkiem i tuszem. Miała wystawy indywidualne i brała udział wystawach zbiorowych malarzy amatorów. Wydała pięć tomików wierszy. Prezentuje obrazy olejne i rysunki wykonane ołówkiem.

Irena Zawało
Ukończyła studia na Wydziale Tkaniny Artystycznej Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych. Była stypendystką rządu polskiego w pracowni tkaniny unikatowej w WPSS w Łodzi. Ukończyła Studium Pedagogiki Ogólnej na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje jako nauczyciel-instruktor tkactwa artystycznego m.in. w Mareckim Ośrodku Kultury. Jest autorką wielu prac malarskich wykonanych w technikach olej, akwarela, tempera i pastel oraz gobelinów i batików. Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, także w naszej galerii. Na obecnej wystawie prezentuje batiki.


Anna Kwiatkowska-Misiurska o wystawie

Prezentacje Plastyki Mareckiej 2007 przypadają w szczególnym momencie i dzięki temu mają wyjątkowy charakter - odbywają się w ramach jubileuszu 40-to lecia nadania praw miejskich Markom.

Choć jest to wydarzenie pozornie niezwiązane z wystawą, jednak w istocie zazębia się o nią, bowiem Prezentacje Plastyki Mareckiej ukazują rozwój twórczości plastycznej na tym terenie. Ponadto, eksponowane na wystawie prace, ukazują obiekty istniejące w Markach niegdyś, a dziś uległe destrukcyjnemu działaniu czasu (autorzy: Tadeusz Lużyński, Michał Abramowicz, Mieczysław Misiurski). świat ten istnieje już tylko na płótnach artystów malarzy i we wspomnieniach żyjących w owym czasie mieszkańców Marek. Obok przeszłości chętnie podejmowane są tematy współczesne, pokazujące otaczający nas świat i zaznaczające osobisty stosunek twórcy do niego (prace Zdzisława Domolewskiego, Krzysztofa Lubowieckiego, Janiny Zajączkowskiej, Ewy Kann).

W Prezentacjach biorą udział zarówno osoby wielokrotnie w nich uczestniczące, jak i ci, którzy robią to po raz pierwszy. Niektórzy z nich uczęszczali na zajęcia i warsztaty plastyczne w pracowniach Mareckiego Ośrodka Kultury i prezentują na wystawie prace wykonane pod kierunkiem instruktorów lub samodzielnie w domu - są to pełne wyobraźni i wyczucia koloru, ciekawie skomponowane, pełne pozytywnych emocji obrazy. Zestaw takich prac przedstawia pracownia batiku, techniki malarskiej o charakterystycznym wdzięku, polegającej na malowaniu woskiem na bawełnianych lub jedwabnych tkaninach, kolorowanych następnie barwnikami do farbowania tkanin. Eksponowane na wystawie batiki wykonały twórczynie: Bożena Bartman, Krystyna Reszeć, Małgorzata Wiśniewska, Jadwiga Hoffman, Elżbieta Księżyk i instruktor zajęć batiku Irena Zawało.

Wystawa tegoroczna, w której bierze udział aż 38 autorów, pokazuje prace wykonane nie tylko różnymi technikami plastycznymi a również bardzo zróżnicowane tematycznie.

Przez większość wystawionych malarzy zastosowana została szlachetna technika malarstwa olejnego na płótnie. Zakres tematów jest bardzo szeroki: zaczynając od pejzażu (Grażyna Maria Zamorska, Danuta Izabella Strzałkowska), poprzez architekturę (Leokadia Borkowska, Tadeusz Wolski), martwą naturę (Tadeusz Lużyński, Leokadia Borkowska,), portret (Tadeusz Wolski, Ewa Kann, Leokadia Borkowska), sceny rodzajowe (Zdzisław Domolewski, Ewa Kann), kwiaty (Janina Zajączkowska, Danuta Izabella Strzałkowska, Halina Kuncowa, Leokadia Borkowska) czy nawet sprzęty domowe (Anna Domolewska) aż po symbolizm o metafizycznym wydźwięku (Teresa Muszakowska, Michał Abramowicz).

Technikę pastelu, subtelną, ulotną i spokojną, lub przeciwnie - pełną temperamentu i głębokiego wysycenia barw reprezentują obrazy: Zofii Chojnowskiej (pejzarzr), Ireny Zawało (martwa natura), Agnieszki Torsz (martwa natura) oraz Anny Misiurskiej

Z kolei trudne malarstwo akwarelowe przedstawiła malarka Anna Król (architektura).

Rysunek, najstarszą z technik plastycznych wybrała także duża grupa przedstawionych artystów. Wielką kulturą i sprawnością manualną mogą pochwalić się Katarzyna Karolak, Beata Sobczak, Hanna Klimecka i Rafał Orzeł. Szczególnie subtelna kreska i niezwykła biegłość widoczna jest w ilustracjach Katarzyny Listwon i Piotra Kanna.

Z kolei śmiałe płaszczyzny, wprawna ręka, wdzięk i trafność przekazu charakteryzują grafiki Teresy Wojtyńskiej oraz Leny Demidenko.

Teresa Nowak prezentuje zwiedzającym subtelny kolaż a Ewa Kunca pełen ekspresji haft krzyżykowy. Współczesne techniki komputerowe w pracach o charakterze symbolicznym zastosowali w swoich pracach Marcin Skotnicki i Rafał Orzeł.

Ciekawym rodzajem "obrazów malowanych obiektywem aparatu fotograficznego" są grafiki dwóch autorów: Grzegorza Malinowskiego i Michała Gątarzewskiego - zmiękczone i romantycznie spostrzeżone pejzaże świadczą o artystycznej wrażliwości drzemiącej w ich twórczości. Trudno także nie zauważyć pełnej żywiołowości i zabawy kolorem abstrakcji, malowanej przy użyciu pantografu przez Janusza Strzałkowskiego.

Wiele można by jeszcze powiedzieć o prezentujących swoje dokonania uczestnikach wystawy, zarówno tych uznawanych jak i tych tworzących w zaciszu domowym lub pracowni Mareckiego Ośrodka Kultury, trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, że wystawy takie - konfrontujące prace profesjonalistów i amatorów - są możliwe dzięki wysiłkowi i staraniom Mareckiego Ośrodka Kultury. Pod jego patronatem działają pracownie plastyczne pomagające w opanowaniu technik plastycznych i odkrywaniu sposobności twórczych u każdego z uczestników zajęć. Wielu z nich weszło na drogę profesjonalnego zajmowania się sztuką, wielu zaczęło postrzegać z większa wrażliwością otaczający nas świat. Ważnymi dla nich wydarzeniami są konsultacje u profesjonalnych plastyków oraz spotkania ze znanymi krytykami sztuki, od których można uzyskać fachową poradę i ocenę swoich osiągnięć. Możliwości takie zapewnia nam ośrodek - nie bezosobowa, urzędowa instytucja, lecz prowadzony przez oddanych ludzi zespół - życzliwy otoczeniu, budzący wrażliwość na kulturę i sztukę - i w ten sposób od lat budujący krok po kroku kulturę naszego miasta. Dzięki takim właśnie staraniom mamy przyjemność oglądać dziś bogato reprezentowaną przez wielu autorów i mnogość prac wystawę. Komisarz VIII już edycji wystawy: Hanna Klimecka, Aranżacja wystawy i konsultacje plastyczne: Tadeusz Lużyński, współpraca Hanna Klimecka.

ANNA KWIATKOWSKA-MISIURSKA
Galeria Mareckiego Ośrodka Kultury
Marki, 21 kwietnia 2007

 

Galeria zdjęć